101-kapak-hd

Mesele kitap dergisinin Mayıs sayısı çıktı: “Büyük İnsanlık” çağrısına destek

facebooktwittergoogle_plusmail

Mesele kitap dergisi 101. Sayısında kapağına Türkiye siyasi tarihinin en kritik seçimlerinden biri olan 7 Haziran seçimlerini taşıdı. Kapak dosyası için HDP’nin “Büyük İnsanlık” çağrısına destek verenlerden Eriş Bilaloğlu “HDP’ye +1 oy için…” derken, 10’dan Sonra İnsiyatifi’nden Foti Benlisoy “Sorumluluğumuz sandıktan büyük” dedi. Aslı Sarıoğlu, milletvekili adayı Turgut Öker’le konuştu: “Aleviler Cumhuriyet’le nefes aldılar ama veremediler”. Ahmet Murat Aytaç, seçim barajı sorununu yazdı: “Temsil adaleti”. Aslı Sarıoğlu, Cenap Nuhrat’la seçmen davranışlarını konuştu: “Seçmenin ‘aklı gözündedir”.

101-kapak-sd

Kapak konusunun yanı sıra kitap değerlendirmeleri, kültür-sanat ve sinema yazıları, röportajlar ve güncel konulara dair yazılar Mesele’nin 101. sayısında:

Ali Önder Şalıkara, Türkiye’de bilim ve akademisyenin durumunu yazdı: “Homo Academicus

Feyzi Çelik, İhsan Eliaçık’ın Sosyal İslam kitabını değerlendirdi

Gün Zileli, tercüme ettiği Kirov Cinayeti ve Stalin kitabı üzerinden çeviri serüvenini yazdı: “Otuz yıllık çeviri serüvenim

Fredric Jameson, postmodern dönemde birey ve kolektif olma biçimlerini yazdı: “Tekilliğin Estetiği” (çev. Can Semercioğlu)

Barış Çatal, Özgür Balkılıç’ın Temiz ve Soylu Türküler Söyleyelim kitabını değerlendirdi: “Halk türkülerinin ‘soylulaştırılması’nın tarihi

Barış Yıldırım, Eren Buğlalılar’ın Kadife Koltuktan Amele Pazarına kitabını değerlendirdi: “Tiyatro tarihimizden yola çıkan bir politik estetika girişimi

Mehmet Şamil Dayanç yazdı: “Sınırlı bir özneleşme mekânı olarak modern şehir

Can Semercioğlu, otobiyografik roman ve özkurgu üzerinden yazar ve okur arasındaki ilişkiyi yazdı: “Yazarın yaşamı okunmaya değer mi?

Joshua Rothman, Batı’da ön plana çıkan iki romancıyı ele aldı ve şu soruyu sordu: “Knausgaard mı, Ferrante mi?” (çev. Can Semercioğlu)

Zülal Güney, N. Ahmet Erözenci’nin Mükemmel Katilin Peşinde kitabını değerlendirdi: “Her ölüm bir cinayettir

Gencer Çakır, Doç. Dr. Sinan Alçın ile kapitalizmde teknolojinin rolünü konuştu: “Kapitalizm ve teknoloji

Slavoj Žižek, günümüzün tartışmalı kavramlarından biri olan “şiddet” üzerine konuştu: “İlahi şiddet ve özgürleşen topraklar” (çev. Can Semercioğlu)

Tolga Aras, Anıl Nişancalı’nın Evren Bozması kitabını değerlendirdi: “Gazduman içinde deli cümleler

Zafer Zorlu, Türker Ayyıldız’ın Vapurlara Küsmek kitabını değerlendirdi: “Vapurlara küsmeye devam

Ali Akay, Gilles Deleuze’ün Anlamın Mantığı kitabını değerlendirdi: “Gilles Deleuze’de mantık ve anlam

Çağrı Uluğer, Rosi Braidotti’nin İnsan Sonrası kitabını değerlendirdi: “İnsan-sonrası zamanlarda ‘Amor Fati’ etiği

*

Mesele’yi nerede bulabilirim?

Abonelik

Yazı gönderme ve iletişim

facebooktwittergoogle_plusmail

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>