Usta yazar Yaşar Kemal’i kaybettik

Facebooktwittergoogle_plusmail

Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören usta yazar Yaşar Kemal yaşamını yitirdi.

Solunum güçlüğü ve kalp ritm bozukluğu sebebiyle İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan 92 yaşındaki usta yazar, 14 Ocak’tan beri tedavi tedavi görüyordu. Kemal’in, bundan bir hafta önce başka bir hastaneye gittiği ve orada tedavi gördüğü bildirilmişti.

Yaşar Kemal, 1923 yılında Gökçedam, Osmaniye’nin Gökçedam köyünde doğdu. Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen ilk Türkiyeli yazar olan Yaşar Kemal başta İnce Memed olmak üzere, Yer Demir Gök Bakır, Yılanı Öldürseler, Hüyükteki Nar Ağacı, Fırat Suyu Kan Akıyor gibi unutulmaz romanlara imza attı.

EŞKIYALARIN DESTANI: İNCE MEMED
Nüfus kütüğündeki ‘Kemal Sadık Göğceli’ adıyla çeşitli yayımlarda yazarken, Cumhuriyet gazetesine girmesiyle Yaşar Kemal’i kullanmaya başlayan büyük usta, ilk öykü kitabı Sarı Sıcak’ta da yer alan Bebek öyküsü’nü ilk burada yayımlşadı.

1947’de İnce Memed’i yazmaya başlayan Kemal, yarıda bıraktığı eserini 1954’te tamamladı. 1987 yılında verdiği bir söyleşide, İnce Memed’i yazma nedenini eşkıya olan amcasının oğlunun dağda vurulması olduğunu belirtti. İnce Memed, yaklaşık kırk dile çevrilerek yayımlandı ve yurtdışında 140’tan fazla baskısı yapıldı.

Muhalif kimliği ve siyasete ilgisiyle bilinen Yaşar Kemal, 17 yaşından bu yana sosyalist politikanın içinde yer aldı. 1961 Anayasası’ndan sonra kurulan Türkiye İşçi Partisi’ne katıldı. Kemal,TİP’te sekiz yıl çalıştı ve yöneticilerden biriydi.

‘BENİ OKUYAN KATİL OLMASIN, SAVAŞ DÜŞMANI OLSUN’
Kendisine ‘fahri doktora’ ünvanı veren Bilgi Üniversitesi’ndeki törene de rahatsızlığı nedeniyle katılamayan Yaşar Kemal, gönderdiği mesajda “Kitaplarımı okuyan katil olmasın, savaş düşmanı olsun. İnsanın insanı sömürmesine karşı çıksın” demişti.

(Kaynak: BirGün.net)

Facebooktwittergoogle_plusmail

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir