Mesele’nin 88. Sayısı: “Örgütlenmek Şart” başlığıyla kitapçılarda

Facebooktwittergoogle_plusmail

 

“Eskisi gibi davranınca hiçbir şey yeni olmuyor”

Gezi İsyanının sandığa gömülmesine gönlümüz razı olmadı. Nisan sayısının kapağına Gezi İsyanının dinamiklerini önemseyip öne çıkarttık. Haziran günlerinin deneyimiyle yola devam etmenin yollarını tartışmaya açtık.

Bu çerçevede Gezi İsyanının anlamı üzerine İsmet Akça ile konuştuk. Ona, Gezinin son 30 yılın sosyal mücadeleler tarihi içindeki yerini sorduk. Hem Haziran günlerinde hem de Berkinin cenazesinde kendini hissettiren yeni kuşağın, liseli gençlerin politikleşme saiklerini anlamak üzere yüzümüzü onlara döndük. Neden sokaktaydılar?

Gezi İsyanının politikleştirdiği yeni kitlelerle sosyalistler arasındaki mesafeye dikkat çektikten sonra, bu açının neden oluştuğunu, kapatılıp kapatılamayacağını konusunu Alper Taş‘a sorduk. Sıkça hedef olduğumuz “biber gazı”nın sonuçlarını ve neden yasaklanması gerektiğine dair başlatılan kampanyayı Dr. Nazmi Algan’la konuştuk.

Bu sayımızda Şöhret Baltaş Berkin Elvanı ve Gezi İsyanında öldürülen gençlerin Alevi oluşu üzerinde durdu.

Can Semercioğlu, Hüsnü Arkan ile yeni kitabı “Hırsız ve Burjuva” üzerine konuştu.

Nisan ayı, soykırım konusu ele alınmadan geçilemezdi. Recep Maraşlı‘nın makalesi ve Deniz Yaran’ın Nevzat Onaran ile röportajı Ermenilerin ve Kürtlerin yaşadığı baskıları, ayrımcılığı gözler önüne seriyor.

Iraklı Kürt şair Abdulla Goran‘ın namus cinayetlerini kınayan ünlü şiiri Mezar Taşı ilk kez Türkçede.

Noam Chomsky‘nin Üçüncü Yılında Arap Baharı makalesi ile Dan Beeton‘ın Venezuelada yaşanan son siyasal çalkantıyı ele alan makalesini Erol Yeşilyurtun çevirisiyle okuyacağız.

Seran Demiral “Yaşarken unutturulan çok kimlikli bir yazar: Suat Derviş”i ele alıyor.

Aslı Sarıoğlu, Asuman Türkün ile kentsel dönüşümün kurbanları üzerine konuştu: “Kiracıları kapsayacak bir konut politikası gerekli” oluşuna işaret ediyorlar.

Çağrı Uluğer Biyopolitikayı ve aynı adla İletişim yayınlarından çıkan kitabın eleştirisini yapıyor.

Rıfat Saltoğlu, Galileo Galileinin yargılanmasının nedenlerinden hareketle, onun evren tasarımını ve devrimci etkilerini konu ediniyor.

Paolo Gerbaudo
nun Agora Kitaplığından Osman Akınhay çevirisiyle bu ay çıkacak olan “Twitler ve Sokaklar” başlıklı kitabından bir bölümü okurlarımızla paylaşıyoruz.

Erdoğan Özmen, sıradanlaşan “sapkınlığın” psikolojik ve sosyal nedenlerine değiniyor.

Tevfik Kalkan Campbellin “Günah Keçisi” metaforunu masaya yatıran kitabını tanıtıyor.

Son olarak Saniye Denlinin, Marc Quinnin “Aklın Uykusu” adlı sergisini tanıtan yazısı var.

 

Facebooktwittergoogle_plusmail

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir